O pár dní tu máme najkrajšie sviatky v roku. Ako vyzerajú vaše pracovné dni pred Vianocami?
Práca na pozícii županky Žilinského samosprávneho kraja je z časového hľadiska veľmi náročná a podobne je to aj v predvianočnom období. S blížiacim sa koncom roka sa pracovné povinnosti ešte viac stupňujú a kumulujú. Aj z tohto dôvodu sa už veľmi teším na vianočné obdobie, na čas strávený doma s mojimi najbližšími.
Čo pre vás znamenajú Vianoce?
Vianoce, Štedrý večer pre mňa znamená upokojenie, stíšenie. Čas stretnutí. Predvianočný zhon pominie a rozhostí sa radosť. Tak to bolo aj v detstve a tento pocit vo mne pretrval až dodnes. Vianoce pre mňa majú stále svoje neopakovateľné čaro.
Ako sa snažíte doma navodiť vianočnú atmosféru?
Samotné prípravy navodzujú atmosféru. Výzdoba, pečenie, upratovanie. Je toho síce veľa a ako každá gazdinka chcem mať všetko „na poriadku“, ale krásne je, že po tomto napätí prichádza uvoľnenie, čas radosti. Priznám, že prípravy sú pre mňa zaťažujúce, najmä keď si teraz neviem nájsť chvíľu ani na nákup darčekov. A som rada, že vo veľa veciach ma zastúpia už moje dievčatá, aj keď nie vždy s nadšením (smiech). V domácnosti nesmie chýbať krásna vôňa čerstvo natrhanej čečiny. No najdôležitejšie je, že sa pod jednou strechou zíde celá rodina.
Ako vyzerá bežný Štedrý deň u vás doma?
Asi ako vo väčšine slovenských domácností. Počas Štedrého dňa dodržiavame pôst a venujeme sa prípravám na slávnostnú večeru. Jej súčasťou je údený pstruh a pečený kapor, ten nesmie na našom štedrovečernom stole chýbať. Celá štedrá večera má asi deväť ďalších chodov ako jabĺčko, oblátky s medom, varené slivky, krupicová kaša, hrach, umastené zemiaky s oštiepkom, kapustnica s rybou či zemiakový šalát. K tomu všetkému nesmie chýbať ani tradičný štedrák. O prípravu štedrej večere sa starám ja osobne, samozrejme, za asistencie manžela a našich dcér a na správnosť postupu dozerá starká. Po večeri a po rozbalení darčekov chodíme „po spievaní“. Susedia i kmotrovci sa vždy potešia, keď im pod oknom zaspievame koledy. Veľmi rada si užívam aj atmosféru sviatkov na polnočnej omši. Počas vianočných dní sa všetci stretávame u rodičov, i súrodenci s rodinami, je nás pekná kôpka (smiech).
Čo by ste si tento rok želali nájsť pod vianočným stromčekom?
Rozpadli sa mi turistické topánky, tie by som si rada našla pod stromčekom (smiech). Turistiku milujem. Času je čím ďalej, tým menej, ale keď sa dá, rada sa vyberiem na hory. Milujem Roháče, Choč, Malú Fatru, Babiu horu, máme to za rohom, tam sa môžem „vyblázniť“ do vôle.
Budete mať voľno počas sviatkov?
Mám v pláne aspoň počas Vianoc stráviť čo najviac času so svojimi blízkymi, na chvíľku zastaviť kolotoč pracovných povinností. Na druhej strane pri tejto práci človek nikdy nevie, či sa mu to podarí tak, ako si to naplánuje. Počas voľných dní by som sa mimo tradičných činností rada dostala spolu s rodinou aj von do kopcov. Náš región ponúka toľko krás, že človek tu má neustále čo objavovať. Verím, že príroda nám nadelí počas Vianoc dostatočnú snehovú nádielku, a tak mi ostane čas aj na moje obľúbené zimné športy.
Máte tri dcéry. Aké sú? Vidíte sa v nich?
Každá je úplne iná. Jedna, keď pre niečo vzplanie, ihneď sa do toho (niekedy aj bezhlavo) pustí. Druhá je ctižiadostivá, ale pokojná a ide si dlhodobo za svojím cieľom, to sú také dva naše protipóly. A tretia je zas húževnatá, hľadá vždy jednoduché riešenia, ale zas úspešne „mieri na bránku“ a snaží sa rýchlo všetko urobiť. Najstaršia dcéra je skôr po manželovi a v mladších dvoch vidím skôr seba.
Ste najsilnejšou ženou Žilinského kraja a vôbec prvou župankou na Slovensku. Aký je to pocit? V prvom rade zostávam hlavne mamou – toto poslanie stále vnímam ako to veľmi dôležité, ale je to najmä o zodpovednosti. O zodpovednosti voči 700-tisíc ľuďom v kraji, pretože chceme pre nich urobiť prostredie, ktoré je vhodné na žitie. Verím, že rozdiel medzi vplyvným mužom a vplyvnou ženou nie je žiadny.
Povedali by ste pred dvadsiatimi rokmi, že sa stanete župankou?
Určite nie. Študovala som v Liberci na strojnej a textilnej škole, takže svoje pôsobenie som videla v technológiách výroby odevov. To ma naozaj bavilo. V školstve som sa tejto oblasti venovala, učila som dva roky a po poslednej materskej som sa rozhodla, že skúsim niečo iné, šla som do regionálnych novín. Po ďalších rokoch prišlo pozvanie do politiky a prijala som to. Nezvyknem spätne meditovať o tom, čo by bolo, ak by..., či to bolo dobré alebo zlé rozhodnutie. V danej chvíli som sa rozhodla a to, čo nasledovalo, som sa snažila robiť vždy naplno, najlepšie, ako viem. Som zrejme človek, ktorý prijíma výzvy. Prijala som výzvu ísť do politiky a som tu.
Aká je vaša vízia? Čo by ste chceli v kraji zlepšiť, zmeniť?
Niektorí politici na podobných postoch, ako je ten môj, sa zväčša zameriavajú na to, čo sa podarilo vybudovať, postaviť alebo opraviť. Mojou filozofiou je, aby sme toto všetko rozmenili na viac častí a v konečnom dôsledku upriamili našu pozornosť predovšetkým na ľudí. Samozrejme, že aj naďalej musíme zveľaďovať spravovaný majetok. Prioritne nám ale ide o vylepšenie služieb, aby boli prospešné pre rodiny, aby pocítili pomoc. Rodina je totiž základ, od ktorého sa odvíja všetko ostatné.
Ste z Oravy. Ako dochádzate do Žiliny? Musí to byť náročné.
Áno, máte pravdu, je to náročné, ale dá sa to zvládnuť. Pri nástupe do funkcie predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja som si pôvodne myslela, že to bude skvelé, lebo budem mať bližšie k domovu, a tak budem mať viac času aj na svoju rodinu. Opak je však pravdou. Realita je taká, že s rodinou trávim v princípe menej času, ako keď som bola v Bratislave. Na druhej strane je ale veľkým benefitom vzdialenosť medzi mojím rodiskom a našou krajskou metropolou, teda mestom Žilina. Je naozaj príjemné zaspávať a zobúdzať sa vo svojej posteli (smiech).
Aký máte vzťah k Žiline?
Žilina je metropolou severného Slovenska, sídlom nášho kraja a zároveň je to aj jedno z najväčších miest našej krajiny. Mesto sa mi páči, Mariánske námestie je pre mňa úchvatné. No ešte viac ma uchvátila krása nášho regiónu ako celku. Myslím, že to, čo nám ponúka horné Považie, Kysuce, Turiec, Orava a Liptov, nám skutočne môže závidieť celý svet.
Už rok ste župankou. Ako hodnotíte toto obdobie?
Rok je na hodnotenie krátka doba, ale za ten rok sme sa veľa naučili. Nie všetko síce funguje podľa našich predstáv či predstáv odborníkov na jednotlivé oblasti v mojom tíme. No najväčším motorom k ďalšej práci je stále veľké odhodlanie meniť veci k lepšiemu. Mňa osobne urobila pozícia županky silnejšou. Dala mi do niektorých vecí ráznosť. Vždy som sa ťažko rozhodovala, sprevádzalo ma to po celý život. Cítim v tomto u seba zmenu. Stretávam sa so situáciami, keď treba rýchlo zaujať stanovisko a rozhodnúť sa. Uvedomujem si, že ak nebudem rozhodovať pohotovo, tak sa niektoré veci budú vliecť zbytočne dlho.
Aké najväčšie problémy má podľa vás Žilinský kraj?
Žiaľ, je toho viac. Okrem ciest, ktoré nám chýbajú a tie, čo máme, sú mnohé zničené, a preto máme neskutočné kolóny, je to i zdravotníctvo. Ľudia cítia nedostatok lekárov i špecialistov. Nevedia, kam ísť k lekárovi, aby im bola poskytnutá zdravotná starostlivosť a mnohým sa nedostáva i sociálna služba. Trápi ma, že množstvo mladých ľudí od nás odchádza, pretože v regióne nevidia dostatok príležitostí. Chceme byť stimulom pre obce, aby začali rôzne rozvojové aktivity, ktorými si ľudí udržia. Pretože práve ľudia tvoria najväčšiu hodnotu každého kraja.
Do čoho sa chcete prioritne pustiť v roku 2019?
Už krátko po nástupe do funkcie sme prijali strategický dokument, rozvojový plán pre Žilinskú župu s názvom Žilinský kraj 22+. Tento dokument sa dotýka všetkých oblastí v kraji. Práve vďaka nemu sme mohli definovať plány župy, ako aj špecifikovať nové projekty. Jeden z prvých, už uskutočnených krokov smeroval k sociálnej oblasti. Kraj sa snaží vytvárať podmienky nielen pre funkčné rodiny, ale aj tie v krízových situáciách. Reálne pomáhame aj vďaka Nadácii Žilinského samosprávneho kraja, v rámci ktorej sa aktuálne prerozdeľuje prvých 20-tisíc eur na pomoc ľuďom v núdzi. Prvé úspechy sa odrazili aj v zdravotníctve. Po udelení súhlasu so zazmluvnením od VŠzP sa začala obstarávať magnetická rezonancia pre Kysuckú nemocnicu s poliklinikou. Medzi ambiciózne projekty, ktoré naši poslanci už schválili, patrí aj Alzheimer – geronto centrum v Mošovciach. Prioritou župy je aj naďalej doprava. Pokračujeme v systematickej oprave vozoviek a okrem ďalšej pravidelnej údržby hľadáme nové riešenia na zvýšenie bezpečnosti na cestách. Nedávno sme zrealizovali v neprehľadných a problémových križovatkách ostrovčeky, osadzujeme značky s reflexnou vrstvou, ktoré vodičov usmernia a umožnia bezpečný prejazd vozidiel. Veľké plány máme aj s ďalším rozvojom cyklodopravy. Z oblasti školstva sa nám podarilo zrovnoprávniť financovanie školských zariadení v kraji a rovnako budeme postupovať aj v roku 2019. Medzi najväčšie výzvy budúceho roka patrí i pokračovanie v rekonštrukcii Budatínskeho hradu v Žiline, verejná súťaž na dopravcov prímestských autobusových liniek či snaha navrátiť žilinské letisko späť na mapu letísk, a pritom dbať na kvalitu všetkých verejných služieb, ktoré poskytujeme.
Máte voľné víkendy? Ak áno, ako ich trávite?
Z času na čas sa mi podarí uchmatnúť si víkend i pre seba a pre moju rodinu. Ale nie vždy sa to dá. Napríklad v aktuálnom koncoročnom období sa veľa pracovných povinností nazbieralo aj počas víkendov. Ale bez toho to nejde, pretože ľudí chceme počúvať, potešiť, povzbudiť alebo podporiť. Ak už som ale cez víkend doma, snažím sa každú možnú chvíľu venovať svojmu manželovi, rodine, spoločným aktivitám, ale i dotiahnuť domácnosť.
Pri čom si dokážete najviac oddýchnuť?
Ľudia, čo ma poznajú, vedia, že som sa doslova zamilovala do bielej stopy. Bežkovanie i lyžovanie sú skrátka mojou vášňou. Nepohrdnem ani skialpom. Krásna zasnežená príroda v spoločnosti ľudí, ktorí stoja za to, to je kombinácia, pri ktorej si dokážem, ako sa hovorí, vyčistiť hlavu. V zime lyže, v lete turistika a k tomu more a kniha.
Aké sú vaše životné hodnoty? Snažíte sa ich pretaviť aj do svojej práce?
V politike som už viac ako osem rokov. Z toho väčšinu času som strávila v Národnej rade SR, kde sa riešia zákony pre ľudí. Mojou oblasťou bola sociálna oblasť a riešila som i mnohé podnety od ľudí. Boli pre mňa inšpiráciou, ale množstvo podnetov človeka i otupí, lebo si uvedomí, že nedokáže všetko vyriešiť. Ak nevidíte výsledok pri hľadaní riešení, po čase sa vytráca nadšenie. A vôbec sa mi nepáči tendencia pracovať v zmysle: „Ja tebe, ty mne.“ S tým sa neviem stotožniť. Ak robím veci, robím ich preto, lebo je správne ich urobiť. Zvyk „Niečo za niečo“ sa mi vyslovene nepáči.
Čo by ste ľuďom popriali v novom roku? Čo je podľa vás to najdôležitejšie?
Zdravie. O šťastí môžeme polemizovať, lebo každý vníma šťastie inak. Dôležité ale je, aby človek cítil vnútornú spokojnosť a pokoj. Nemusíme mať všetko, čo si prajeme, podstatné je, aby sme cítili pokoj v tom, čo robíme.