A pravdepodobne im pritom veselo nebude. Peter Miko totiž konštatoval toľko závažných zistení, porušení finančnej disciplíny a aj porušení zákona, že bol nútený podať podnet na prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu, resp. iného trestného činu.
CVČ na Kuzmányho ulici vzniklo po tom, ako sa primátor Igor Choma definitívne vysporiadal s CVČ Žirafa a napriek tomu, že poslanci odhlasovali spojenie dvoch centier a vytvorenie tretieho nového, primátor svojvoľne zrušil iba CVČ Žirafa. Spolu s viceprimátorom Patrikom Gromom hovorili o porušeniach zákona a riaditeľka Ľudmila Chodelková čelila trestnému oznámeniu kvôli údajným čiernym dušiam. Podozrenia sa však ukázali ako neopodstatnené. Žirafa sa však osamostatnila a funguje ďalej ako súkromné CVČ so sídlom v Bytči.
Dnes však čelí závažným obvineniam jediné mestské CVČ Spektrum, ktoré práve Igor Choma uprednostnil. Pochybenia sú také závažné, že ich preverí prokuratúra. Zo správy hlavného kontrolóra sa dá usudzovať, že v CVČ sa niekto veselo obohacoval z peňazí, ktoré boli určené pre deti. „V dvoch prípadoch bola uhradením desiatich faktúr spôsobená škoda v celkovej výške 10 715 eur,pričom faktúry sa javili ako fiktívne,“ píše sa v správe z kontroly.
CVČ si napríklad prenajalo ihrisko a ďalšie služby na medzinárodný turnaj Tiger cup za 1800 eur. Malo sa na ňom zúčastniť minimálne trinásť družstiev. Kontrolóri oslovili najskôr šesť z nich a výsledok bol takýto: „Podľa písomného stanoviska jednotlivých účastníkov sa päť mužstiev futbalového turnaja nezúčastnilo a jedno stanovisko bolo také, že OŠK Rosina sa futbalového turnaja zúčastnila.“
Z ďalších tímov oslovili dve mužstvá z ČR – TJ Sokol Hovězí a FC Baník Ostrava. „Manažér TJ Sokol Hovězí uviedol, že sa na medzinárodnom turnaji Tiger cup nezúčastnili. Druhé stanovisko od FC Baník Ostrava bolo tiež negatívne.“ Rovnako aj ďalšie tímy Attack Vrútky, FK Polom Raková a MŠK Kysucké Nové Mesto uviedli, že sa takéhoto podujatia nezúčastnili. „Napríklad OŠK Rosina, ktorý potvrdil, že sa futbalového turnaja zúčastnil, hral so svojím súperom Attack Vrútky, kde vyhrala Rosina 2:1, pričom podľa stanoviska Attack Vrútky sa podujatia nezúčastnili,“ pozastavil sa hlavný kontrolór.
Správa tiež hovorí o tom, že pri 23 uzatvorených dohodách boli finančné prostriedky zamestnancov pracujúcich na tieto dohody posielané len na štyri bankové účty. „Na základe zistených skutočností je možné sa domnievať, že takéto dohody boli vystavené fiktívne, síce s reálne existujúcimi osobami, avšak za účelom neoprávneného obohatenia sa z verejných zdrojov,“ uviedol Peter Miko. Celkový objem finančných prostriedkov, ktoré boli zaslané na tieto účty, predstavoval sumu 17 747 eur.
Pochybení a podozrení uvádza správa oveľa viac. Peter Miko nemal inú možnosť, ako sa obrátiť na prokuratúru. „Z vykonanej kontroly bol vypracovaný návrh správy, v ktorom sú popísané zistenia, ktoré nasvedčujú, že neznámou osobou bol spáchaný trestný čin podvodu, resp. iného trestného činu. Je pravdepodobné, že takáto činnosť bola realizovaná aj v 1. polroku 2017.“
Mesto Žilina sa k správe nechcelo vyjadriť. Hovorca Pavol Čorba nám zaslal nasledujúce stanovisko: „Keďže mesto nebolo k dnešnému dňu oficiálne informované o tejto správe, ktorá je zatiaľ iba v komisiách, nie je možné sa k predmetnej veci vyjadriť.
Počkajme si na najbližšie rokovanie Mestského zastupiteľstva v Žiline, na ktorom bude táto správa oficiálne prerokovaná. Potom sa bude môcť mesto vyjadriť.“
Na problémy v CVČ upozorňovali poslanci Ľudmila Chodelková a Jozef Juriš už dávnejšie a taktiež predchádzajúca správa z kontrolnej činnosti za rok 2014, kde boli preukázané porušenia finančnej disciplíny. O tom, že všetko nie je s kostolným poriadkom, svedčilo aj to, že niektoré krúžky a súbory s dlhoročnou tradíciou a výsledkami ho prednedávnom opustili. Chceli sme vedieť prečo. Mesto sa však tvári, že problémy neexistujú. „Nerozumiem, o akej situácii hovoríte. Otázka je zavádzajúca. Odišli na vlastnú žiadosť. (Súbory, doplnenie autora.) Otázku orientujte tam. My sa k ich odpovedi radi vyjadríme,“ uviedol hovorca.
Poslankyňa Ľudmila Chodelková bola riaditeľkou CVČ Žirafa aj v čase, kedy ju mesto zlikvidovalo. „Na mňa podal viceprimátor trestné oznámenie za jednu čiernu dušu. Keď to prepočítam na peniaze, bolo to 127 eur. Keď to riešila polícia, tak mamička toho dieťaťa priznala, že jej syn k nám až do dnešného dňa chodí a športuje. Čiže žiadna čierna duša to nebola. No a tu sa ukázali také flagrantné zlyhania, že hlavný kontrolór musel dať podnet na prokuratúru. Bude ma zaujímať, ako sa zariadi pán viceprimátor v tomto prípade a čo urobí,“ hovorí dnes. „My sme na problémy upozorňovali už dávnejšie. Je škoda, že nás mesto nepočúvalo. Riaditeľka na mňa dokonca podala trestné oznámenie. Je to škoda, mohlo sa problémom predísť už dávnejšie, financie mohli ísť na záujmovú činnosť pre deti a mládež,“ dodáva.