Celoštátna stredoškolská súťaž Rodinný dom VELUX oslavuje svoje 10. výročie. Už tradične a po niekoľkýkrát sa do nej zapojili aj študenti z odboru staviteľstvo na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Žiline, ktorí sa v celoštátnom kole pravidelne umiestňujú na popredných miestach. Budúci architekti či projektanti totiž súťažia v projektovaní rodinných domov, v ktorom sa kladie dôraz najmä na dostatočné presvetlenie, energetickú hospodárnosť či kvalitu vnútorného prostredia. „Do školského kola, z ktorého práce neskôr postupujú do celoštátneho, sa zapájajú predovšetkým študenti z tretieho a štvrtého ročníka. Stretávame sa a projektujeme mimo vyučovania, neskôr usporiadame projektové dni, počas ktorých sa koná naša školská súťaž a najkvalitnejšie práce putujú do súťaže, v ktorej sa stretnú práce z celého Slovenska,“ hovorí konzultantka prác Eva Kucharová zo Strednej priemyselnej školy stavebnej (SPŠS) v Žiline.
ÚSPEŠNÁ ŠKOLSKÁ REPREZENTÁCIA
V jubilejnom ročníku súťaže porota udeľovala ocenenia v kategórii Rodinný dom a v špeciálnej kategórii Interiér. Súčasťou prvej kategórie s prácami od viac ako 200 študentov boli aj dve „zvláštne ocenenia“. Ich víťazkami sa stali študentky Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline Daniela Majáková s projektom ARK 1/2 a Zlatica Briestenská s projektom GROW. Konzultantmi prác boli Ing. arch. Ľubomíra Buchová, Ing. Eva Kucharová a Ing. Marcel Zsóka. Žilinská priemyslovka uspela aj v kategórii Interiér, špeciálne ocenenie si v nej prevzal Adrián Sumega s projektom SLIDEBARN.
MLADÍ PROJEKTANTI
Ďalšie významné úspechy škola zožala aj v súťaži Ytong, ktorá je určená pre študentov tretích a štvrtých ročníkov stredných priemyselných škôl stavebných a vyšších odborných škôl stavebného smeru. Podobne ako pri VELUX-e, aj v tomto prípade je úlohou naprojektovať rodinný dom, a to s využitím kompletného stavebného systému Ytong. Víťazmi celoštátneho kola, v ktorom porota posudzovala celkovo 21 prác, sa stali opätovne reprezentanti strednej priemyselnej školy stavebnej – na prvom mieste sa so svojím projektom umiestnila Daniela Majáková, druhé miesto obsadila Zlatica Briestenská a na treťom skončil Marek Tereštík.
SÚŤAŽE NA DOMÁCEJ I ZAHRANIČNEJ PÔDE
Stredná priemyselná škola stavebná má však perspektívnych študentov aj v ďalších odboroch, svedčia o tom významné ocenenia z geodetickej súťaže International Geodetic Pentathlon či súťaže v projektovaní pozemných stavieb v grafických programoch v Českých Budějoviciach. Práve do súťaže v Česku sa SPŠS prvýkrát zapojila v roku 2012. „Naša škola sa zúčastnila v projektovaní v programe Revit, pričom dva roky po sebe v ňom v silnej konkurencii zvíťazil náš žiak Tomáš Perďoch. Do súťaže bolo tento rok prihlásených 26 škôl. Na 7. mieste sa umiestnil Boris Kostelanský a na 14. mieste skončil Lukáš Padyšák,“ dopĺňa Dagmar Vankušová zo Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline. Geodetickú súťaž International Geodetic Pentathlon zorganizovala škola na domácej pôde, tento rok išlo už o jej 13. ročník. Z radov študentov SPŠS má každoročné zastúpenie aj stredoškolská odborná činnosť, a to nielen v školskom či krajskom kole, ale aj v celoštátnom. Úspech totiž nedávno dosiahla aj práca trojice žiakov – Juraja Štetiara, Erika Cupeca a Martina Rebroša, ktorí za rozsiahly projekt s názvom Rekonštrukcia horského hotela Poľana získali v celoštátnom kole tretie miesto.