Žilinský archeológ Anton Petrovský - Šichman vykonal v službách žilinského múzea množstvo výskumov. Pri jednom z nich natrafil aj na tento jedinečný nález.
"Zbierkovým predmetom mesiaca júl je zaujímavý hrob psa z doby rímskej. Pri hĺbení silážnej jamy JRD v Ilave si v roku 1954 archeológ Anton Petrovský-Šichman všimol kruhový objekt. Objavil v ňom kompletnú kostru psa, vedľa ktorej ležala druhá bez hlavy. Tá bola položená vedľa kostry," uviedla hovorkyňa Považského múzea v Žiline Magadléna Lacková.
Podľa dokumentácie bolo v zásype hrobovej jamy ohnisko. Nachádzala sa tu veľká hlinená misa, menšia nádoba s výzdobou, železný oštep a železný krúžok, pravdepodobne ohnivko reťaze. "Z oštepu sa zachoval železný hrot a železná pätka vo vzdialenosti 1,45 m. To naznačuje, že išlo o krátky oštep. Objavený bol aj väčší, viacnásobnými vlnovkami zdobený črep a zopár menších fragmentov hlinených nádob," podotkla Magdaléna Lacková.
Na základe zdobenej nádoby a hrotu oštepu možno hrob datovať do obdobia mladšej doby rímskej (2. storočie n. l.). Podľa techniky výroby a výzdoby inventára hrobu je zrejmé, že nesúvisí s domácim prostredím a možno ho spájať s kultúrnym vplyvom Kvádov. Anton Petrovský-Šichman predpokladal, že hrob vznikol v súvislosti s nejakou kultovou predstavou.