Maškary, príšery, netvory či zázračné bytosti vyrazili do ulíc Žiliny uplynulý piatok poobede. Karnevalový sprievod na čele s kráľom a kráľovnou karnevalu aj napriek nepriaznivému počasiu odštartoval spred budovy mestského úradu, postupne prešiel cez Mariánske námestie, Farské schody, Námestie Andreja Hlinku a Národnú ulicu, odkiaľ sa vrátil späť na Mariánske námestie.
Ako v tejto súvislosti informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová, celé podujatie obohatili domáci i zahraniční folkloristi, ktorí všetkým návštevníkom festivalu priblížili atmosféru fašiangového obdobia. „Nebudú chýbať ani typické slovenské tradície späté s fašiangami – zabíjačka či pochovávanie basy. Okrem zabíjačkových dobrôt budú môcť návštevníci ochutnať aj tradičné jedlá, ktoré sa v minulosti podávali počas fašiangového obdobia. O ochutnávky týchto špecialít sa postará ženský spolok Živena zo Žiliny," uviedla krátko pred začiatkom podujatia Barbora Zigová.
Festival s tradíciou
V kultúrnom programe sa podľa informácií radnice predstavili deti z detských folklórnych súborov Cipovička, Lieska, Hájovček a žiaci zo Súkromnej základnej umeleckej školy Slovenských dobrovoľníkov v Žiline. „Detských folkloristov vystriedajú zahraniční hostia z Havířova a Vranova nad Topľou, po ktorých vystúpi domáci Rozsutec," podotkla hovorkyňa mesta.
Žilinský Carneval organizuje Mesto Žilina už 15 rokov a jeho zakladateľom je žilinský fotograf Ivan Kelly Köhler. Ten pri tejto príležitosti pripravil na žilinskej radnici výstavu fotografií s názvom Maškariády z minulého storočia.
„Fašiangy sa u nás už od dávnej minulosti spájajú s veselosťou, ľudovými zábavami, karnevalmi a tancovačkami. V posledných desaťročiach sú však ľudové zvyky na ústupe, ľudia viac preferujú plesy. Preto som rád, že tento náš žilinský Carneval funguje už 15. rok a počas tohto obdobia si získal množstvo fanúšikov a priaznivcov," skonštatoval primátor Žiliny Peter Fiabáne.