„Pražiarne, ktoré na prvý pohľad súťažia, tu spoločne vytvárali atmosféru plnú radosti, spolupráce a vášne pre kávu. To najlepšie však bolo, že nešlo len o samotné produkty, ale hlavne o ľudí, ktorí svojou energiou a zanietením prispeli k jedinečnému zážitku. A bolo to cítiť najmä vtedy, keď o svojich produktoch rozprávali zákazníkom,“ vysvetlil za organizátorov Martin Vavrík z Habesh.
Festivalu sa zúčastnilo viac ako 20 slovenských a českých pražiarní kávy a bola to ozajstná nálož kvality a kávového pôžitku. Nechýbalo ani kvalitné kakao, čaje, koláče a čerstvé pečivo ku káve. Počas dvoch dní prebiehal aj sprievodný program v podobe prednášok. Medzi zaujímavé prednášky patrili témy ako spracovanie kávových čerešní a výsledná chuť kávy alebo či je voda z kohútika vhodná na prípravu kávy. Najväčší úspech mal Latte Art workshop kde barista ukázal svoje zručnosti a nakreslil do kávy ružu aj indického slona.
Návštevníci si mohli vyskúšať maľovanie kávou, pozrieť si ukážky najstaršej prípravy kávy v arabských krajinách, alebo vidieť viedenský kávovar - Rakúsku klasiku z 19. storočia preslávenú až v USA. V rámci programu bolo možné prihlásiť sa na workshopy ako vplýva praženie na chuť kávy a tiež na viaceré cuppingy.
„Milovníci kávy z rôznych kútov Slovenska prišli ochutnať výnimočné kávy z celého sveta. A nielen kávy boli z celého sveta. Podľa mapy, na ktorej si mohli návštevníci označiť špendlík odkiaľ prišli, sme mali návštevníkov aj zo Španielska, Rakúska či Nórska,“ doplnil Martin Vavrík.
Jedným z leitmotívov Žilinského Festivalu Kávy je aj udržateľnosť. Káva sa podávala len do zálohovaných pohárov, prípadne pohárov prinesených z domu. Novinkou tohto ročníka bola lotéria. Pri vstupe mal každý návštevník možnosť vylosovať si žreb. Hlavnou výhrou bol poloautomatický kávovar Nivona Cube 4, odniesla si ho domov spokojná rodinka.