Pokiaľ ste v uplynulom období na žilinských cestách zaregistrovali skupinku ľudí na prenikavo žltých kolobežkách, ktoré sa svojím atypickým tvarom tak trochu odlišujú od tých klasických, pravdepodobne ste narazili na účastníkov FitKolobehu. Ide o kurzy spoločnosti Dual Sport, ktorá pod jednou strechou spája zimné i letné športy. Svojim zákazníkom sa však Dual Sport rozhodol vrátane predaja ponúknuť aj niečo naviac – zašportovať si v kolektíve a vďaka certifikovaným inštruktorom sa naučiť na kolobežke aj plnohodnotne jazdiť. „Nápad s kolobežkami vznikol v rámci nášho predaja. Chceli sme ho určitým spôsobom vylepšiť a rozšíriť tak aj naše služby. Nakoľko sa nezameriavame len na samotný predaj a usilujeme sa garantovať i celkovú kvalitu služieb, priniesli sme na Slovensko výnimočný projekt s kolobežkami značky Kostka,“ hovorí Tomáš Jakubišin z predajne a požičovne športového sortimentu Dual Sport na Kvačalovej ulici v Žiline.
Prepojenie generácií
Využívanie kolobežiek na dopravu, šport či rekreáciu je u nás podľa neho ešte stále v začiatkoch, aj kvôli tomu zvykne mať dnes množstvo ľudí voči nim určité predsudky. „Ľuďom je jazda na kolobežke ešte stále cudzia. Hoci môže byť človek jej aktívnym užívateľom, nedozvie sa o nej všetky potrebné informácie. Absolvovali sme preto špecializované školenie, po ktorom sme chceli dosiahnuť, aby sme ľuďom na Slovensku dopriali z kolobežiek ozajstný zážitok. Najmä starších zákazníkov od kolobežky často odradí práve to, čo si o nich budú druhí myslieť,“ vysvetľuje Tomáš Jakubišin. Ako ďalej dopĺňa, takúto obavu sa snažia prostredníctvom FitKolobehu, na ktorom sa zúčastňuje maximálne 12 až 13 ľudí, vytesniť. „Oproti klasickej kolobežke sa tie naše líšia práve v spôsobe ich použitia. Dajú sa využívať rekreačne aj na každodennú dopravu. Pohyb, ktorý na nej robíte, prospieva celému telu. Pri jazde zapájate každú jeho časť, vo všeobecnosti je to niečo medzi bežkovaním a behom. Netrpí chrbtica, kĺby a kolobežky sú vhodné pre všetky vekové kategórie. Vo svete sa špeciálne kolobežky tešia veľkej obľube nielen v Česku, ale napríklad aj v Nemecku, Holandsku, Škandinávii či dokonca v Austrálii. Na Slovensku ich dnes využívajú v mnohých rekreačných strediskách a v uplynulom roku na nich začala trénovať aj slovenská biatlonová reprezentácia.
Poď na kolobežku a trhni si nohou
Z hľadiska využitia existuje až zhruba 20 modelov určených na rôzne aktivity. Kolobežky sa líšia tvarom, ale aj veľkosťou kolies, vďaka ktorým je jazda v porovnaní s klasickými kolobežkami rýchlejšia a ich nosnosť dosahuje hranicu až 150 kilogramov. „Veľa ľudí nám tvrdilo, že jazda na lacnejšej kolobežke ich nebavila, jazdilo sa im ťažko a bolela ich pritom chrbtica. Keď to však porovnali s veľkými kolobežkami vyššej kategórie, rozdiel bol viditeľný. V porovnaní s bicyklom sa pri jazde na kolobežke zapája celé telo – nohy, brucho, chrbát či ramená, pri správnom postoji sa nezaťažuje ani chrbtica. Treba si to jednoducho vyskúšať, a práve na to organizujeme náš FitKolobeh,“ konštatuje Tomáš Jakubišin z Dual Sport. Kurzy sú na základe kondície zúčastnených rozdelené na začiatočníkov a pokročilých, pred účasťou je potrebné prihlásiť sa a zaregistrovať na webovej stránke www.dualsport.sk/fitkolobeh. Počet účastníkov je však pre efektívnosť kurzu obmedzený.
Desiatky kilometrov v teréne
Zatiaľ čo pri úrovni pre začiatočníkov nemusí mať človek s kolobežkovaním žiadne skúsenosti, v rámci úrovne pre pokročilých je potrebné, aby mal človek na kolobežke už niečo odjazdené a do výbavy si pribalil aj dostatočnú kondíciu. Začiatočníci sa v úvode učia správne držanie tela, odrazy, našľapovanie, jazdu z kopca či do kopca a prejazd členitým terénom. Štart je aj s ohľadom na starších účastníkov či ľudí so slabšou kondíciou ľahší a pomalší, vybrané trasy sú pri začiatočníckych kurzoch prevažne po rovnom teréne. Pokročilá úroveň je určená pre kolobežkárov, ktorí sú skúsenejší a nerobí im problém zdolať náročnejšie trasy. „Človek s normálnou kondíciou zvládne na kolobežke prejsť približne 20 až 30 kilometrov, so začiatočníkmi absolvujeme zhruba 8 kilometrov. Rozdiel je, samozrejme, aj v dĺžke trás. Začiatočníci absolvujú trasy do 10 kilometrov, pokročilí do 10 do 15 kilometrov. Množstvo ľudí má tiež otázku, ako sa zvládnu odrážať len na jednej nohe. Zabúdajú na to, že nohy je potrebné striedať, a to im okrem iného vysvetľujeme aj na FitKolobehu. Na prvom FitKolobehu, ktorý sme zorganizovali pred viac ako dvomi týždňami, sa zúčastnili mladší aj starší, dokonca manželský pár s bábätkom.“
Večernou Žilinou na kolobežke
Jazda na kolobežke spolu s úvodnými pokynmi, zoznámením sa s kolobežkou a rozcvičkou trvá viac ako hodinu, grafické zobrazenie naplánovaných trás je uvedené pri termíne každého FitKolobehu, ktorý je zverejnený na webovej a facebookovej stránke Dual Sportu. Trasy, ktoré v súčasnosti vedú najmä cez prímestské časti Závodie a Bánová, sa do budúcna rozšíria. Na kolobežkách tak účastníci kurzu prejdú napríklad aj cez Vodné dielo Žilina, centrum mesta či jeho širšie okolie, podľa Tomáša Jakubišina by radi zorganizovali aj jazdy večernou Žilinou. Všetky dôležité informácie o FitKolobehu a registrácii sú dostupné na stránke www.dualsport.sk v sekcii FitKolobeh alebo v samostatných udalostiach na facebookovej stránke Dual Sportu.
Najbližší FitKolobeh sa uskutoční pre začiatočníkov vo štvrtok 2. augusta o 17. h, stretnutie je vždy pred predajňou a požičovňou Dual Sport na Kvačalovej ulici 45 v Žiline.