A to aj vďaka pravidelnej technickej kontrole, ktorú socha robotníka v strede Rondla absolvovala pred pár dňami. Ako sa ukázalo, Ištván má „pevné zdravie“.
ŽILINA. Ak ste 13. októbra prechádzali cez Rondel, možno ste si všimli, ako sa k soche robotníka na stĺpe starého verejného osvetlenia vyviezla pomocou žeriava skupinka ľudí. Samozrejme, bol za tým istý zámer, a to skontrolovať, či je Ištván, ako sa mu podomácky hovorí, v poriadku. Na technickú kontrolu sa odhodlali traja špecialisti, ktorí sa k panákovi vo viac ako 20–metrovej výške vyniesli pomocou výsuvnej plošiny. „Skontrolovali nielen technický stav sochy, ale overili aj kvalitu zvarov, ktoré ju držia. Výsledky kontroly sú v poriadku. Zároveň vymenili záchytný pás, ktorý slúžil ako ďalšia poistka, aby socha zostala bezpečne prichytená o stĺp, napr. v prípade zemetrasenia. Ďalšiu kontrolu plánujeme približne o tri roky,“ informoval Róbert Blaško, projektový manažér kultúrneho centra Stanica Žilina – Záriečie.
Socha robotníka, ktorá v rukách drží solárny panel, stojí uprostred Rondla už od roku 2008. Je dielom maďarského, medzinárodne uznávaného umelca Istvána Csákányho, ktorý ju vytvoril na svoj obraz. Zámerne ju postavil na stĺp starého verejného osvetlenia, ktoré vybudovali v 80. rokoch spolu s kruhovou križovatkou Rondel, ale nikdy nebolo spustené do prevádzky. István Csákány tak chcel pre Žilinu vytvoriť dielo, ktoré reflektuje kúsok zabudnutej histórie i nový symbol a monument.
„Samotná socha otvára tiež dialóg so sochárskym kánonom socializmu. Namiesto patetickej a monumentálnej postavy robotníka – roľníka ukazuje bežného človeka, ktorý vyzerá skôr malý a osamelý. Je civilný a pôsobí tak, že vníma svoje heroické gesto skôr ako úlohu či prácu a nie niečo, čo zmení celý svet. Jeho snaženie zostáva skôr individuálne, môžeme povedať až sebareflektujúce, pretože nakoniec dokáže osvetliť len sám seba,“ vysvetlil Róbert Blaško.
-ms-
Snímka archív Stanica Žilina - Záriečie