Žilinský zmiešaný zbor (ŽMZ) patrí medzi popredné amatérske zbory na Slovensku. O tom svedčí i jeho bohatá spevácka činnosť za posledných 60 rokov. O šírenie hudobnej kultúry sa nesnažia len na Slovensku, ale i v rôznych kútoch sveta. V súčasnosti sa počet zboristov pohybuje okolo 50 vo veku od 16 do vyše 60 rokov. Umelecké vedenie zboru má na starosti dirigent Štefan Sedlický, ktorý si s nami trochu „zamemoroval“ o ich doterajšej činnosti. Pár viet nám povedal aj dlhoročný spevák Igor Košnár – tohto času predseda (manažér) zboru.
Čo považujete za najväčšie úspechy 60-ročného účinkovania na scéne?
Š. Sedlický: Významné sú ceny získané v Rakúsku – Spittal an der Drau, v Corku či Llangolene pod vedením Antona Kallaya, ktorý zbor doviedol medzi špičku slovenských zborov. Od roku 1989 som začal zbor dirigovať ja a úspešnosť nášho zboru, myslím, stále pokračovala. Môžeme sa popýšiť najvyšším ocenením v Spittali, 2. cenou v Llangolene a ďalšími oceneniami v Poľsku, kde sme získali 1. miesto a stali sme absolútnymi víťazmi celej súťaže. Získali sme aj iné popredné ocenenia v európskych súťažiach.
Ste spokojný s doterajšou činnosťou zboru?
Š. S.: Ide o amatérsky zbor a nemôžeme ho porovnávať so zbormi na profesionálnej báze. No stále viac sa pretvára zo „zboru ako hobby“ na zbor talentovaných ľudí, ktorí sú schopní sa „popasovať“ aj s náročnými dielami svetovej vokálno-inštrumentálnej hudby. Samozrejme, dobrých spevákov nikdy nie je dosť a tým by som chcel aj povzbudiť skrývajúce sa talenty v speve, aby neprešvihli svoju príležitosť podeliť sa nielen o hudobný zážitok, ale i o dobré vzťahy v príjemnom kolektíve.
Máte už naplánované nejaké významné koncerty a súťaže na rok 2014?
Š. S.: Po výročnom koncerte sa opäť púšťame do spolupráce so Štátnym komorným orchestrom (ŠKO), s ktorým budeme participovať na veľkonočných koncertoch v Žiline a na výročnom koncerte ŠKO, kde budeme spievať Mozartovu korunovačnú omšu. Čo sa týka súťaží a festivalov, to závisí hlavne od finančných prostriedkov, a ako všetci vieme, tak kultúra nepatrí medzi priority tejto doby.
Čo alebo kto je vašou inšpiráciou? Máte aj obľúbených skladateľov?
Š. S.: To sa mení v závislosti od doby a každá prináša nové mená. V súčasnosti ma veľmi teší spolupráca s mladými slovenskými skladateľmi a študentmi, ktorí majú veľmi dobré nápady a skladbám vnášajú život a veselosť. Takto bude odinterpretovaná hudobná skladba od Petra Špiláka – Anča trucovitá na výročnom koncerte.
V čom spočíva výnimočnosť zboru pre vás?
Š. S.: To, že som v ňom sám účinkoval ako spevák 6 rokov počas štúdia na konzervatóriu. Ďalej i to, že to bol prvý zbor, ktorý som sám začal dirigovať a dosiahol veľký medzinárodný úspech. Výnimočnosť tohto zboru pre mňa spočíva aj v tom, že mi tu spieva veľa priateľov a že sú to ľudia, ktorých to baví a sú odhodlaní nechať na pódiu „všetko“ za zbor a niekedy – dúfam, aj za mňa.
Ako vnímate Žilinský miešaný zbor? Čo pre vás znamená?
I. Košnár: Za 27 rokov, čo tu chodím, čiže od mojej ranej mladosti, sa zo zboru stala moja srdcovka. Vždy si tu odpočiniem a prídem medzi priateľov. Mnohí tu chodia už doslova niekoľko desaťročí. Charakterizoval by som to ako ušľachtilú zábavu so spoločným cieľom.
Čo bolo vaším impulzom k pripojeniu sa k Žilinskému miešanému zboru?
I. K.: Hlavným impulzom bolo pre mňa to, že pochádzam z hudobníckej rodiny, študoval som na konzervatóriu v Žiline a tým získal základné hudobné vzdelanie. V zbore som videl veľmi dobrú príležitosť, ako zostať v kontakte s hudbou aj po čase, keď som prestal učiť na ZUŠ.
Výročný koncert, na čo sa môžeme tešiť?
Š. S.: Bude to reprezentatívny koncert, na ktorý sú všetci priaznivci zborového spevu srdečne vítaní. Zbor bude spievať hlavne diela súčasných renomovaných hudobných skladateľov zo Slovenska, ako sú Pavol Krška, Vojtech Didi či Jevgenij Iršai. Diváci a poslucháči sa môžu tešiť aj na skladby autorov nastupujúcej generácie, ktoré vytvorili speváčky zboru Anna Bomborová a Katarína Goliášová‑Juhásová. Koncert bude mať 2 časti a o ozvláštnenie programu sa postará i hosť, špičkový český organista a víťaz Pražskej jari - Aleš Bárta, ktorý sa predstaví na koncerte v dvoch polohách: bude sám interpretovať organové diela a v spolupráci so ŽMZ a sólistami uvedie aj 3 časti Krškovej Staroslovianskej omše. Ďalším hosťom na výročnom koncerte bude komorný spevácky zbor z Martina - Cantica Collegium Musicum, ktorý sa predstaví samostatným vstupom, ale pre poslucháčov bude ojedinelá hlavne spoločná interpretácia skladieb so ŽMZ. Na pódiu tak pôjde o súzvuk až okolo 80 zboristov, v podaní ktorých si vypočujeme tri sugestívne diela - dve časti Iršaiovej omše a známu skladbu od Samuela Barbera – Agnus dei. Zahraničné zastúpenie budú mať skladby od súčasných autorov Mortena Lauridsena, Erica Whitakera a Javiera Busta. Na pestrom programe si, myslím, každý príde na svoje.
Denisa Košarišťanová
Snímka archív ŽMZ