Dračie zuby, kocky a českí ježkovia. Tak sa hovorí neprekonateľným protitankovým prekážkam z betónu a železa používaným počas druhej svetovej vojny. Doteraz sa v našom okolí zachovala časť z nich. Kto vie, možno každý deň okolo nich prechádzate bez toho, aby ste vedeli, akú dôležitú úlohu kedysi zohrávali.
ŽILINA. Začali sa totiž stavať v roku 1944 a boli súčasťou rozsiahleho nemeckého opevnenia, ktoré sa súvisle tiahlo od Jadranského mora až po Baltské a malo zabrániť prenikaniu oslobodzovacích vojsk od východu počas druhej svetovej vojny. „Aj Žilina bola zahrnutá do tejto dôležitej obrannej línie a obranné prvky z betónu boli jej bežnou súčasťou,“ hovorí Matúš Sládok, odborník na nemecké opevnenia.
Naše mesto chránili dokonca až tri obranné pásma. Prvé sa tiahlo cez Malú Fatru a Rajeckú dolinu medzi Rajeckými Teplicami a Porúbkou. Druhé vybudovali na línii Teplička nad Váhom – Trnové – Chrasť – Solinky – Bánová. Tretie sa začínalo pri Váhu severne od celulózky a pokračovalo cez Bôrik k Rajčianke južne od Závodia. „Obranné zátarasy pozostávali najmä z priekop, betónových a železobetónových blokov,“ vysvetľuje Matúš Sládok.
Aj keď sa hneď po prechode frontu začalo s ich búraním, dodnes sa niekoľko protitankových prekážok v našom okolí zachovalo. Spolu s Matúšom Sládkom sme ich narátali 23, najviac je ich smerom na Rajec. „Medzi Turím a Poluvsím je zachovaných 9 prekážok. Ešte v roku 1950 ich tam bolo cca 16. Tri sa dodnes zachovali aj medzi obcami Paština Závada a Hričovské Podhradie, pričom v roku 1950 sa ich tam nachádzalo minimálne dvanásť,“ rozpráva odborník na nemecké opevnenia.
Veľké železobetónové kvádre môžeme dodnes spozorovať aj medzi obcami Kotešová a Veľké Rovné, popri hlavnej ceste cez Považský Chlmec, ale aj v samotnej Žiline, a to na Bytčickej ulici, kde sa tiahne pás šiestich prekážok. Dve z pôvodných asi pätnástich sa dodnes zachovali aj na Ceste k Paľovej búde.
Žilinský historik Dušan Halaj k téme dodáva, že zátarasy budovali najmä domáci obyvatelia na príkaz Nemcov. „Tieto železobetónové 1,5- až dvojmetrové kvádre a niektoré aj väčšie sa nachádzali v takých vzdialenostiach, aby nemohol pomedzi ne prejsť tank. Všetko ostatné tank zničil, prerazil, ale toto nie. Že je to pravda, svedčí práve to, že sú tam doteraz,“ dopĺňa.
Michala Stehlíková
Snímka autorka