Pitnú vodu a jej zdravotnú bezpečnosť definuje zákon č. 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Musí byť zdravotne bezpečná, t. j. jej krátkodobé ani dlhodobé používanie nesmie ohroziť zdravie ľudí a musí mať aj vyhovujúce senzorické vlastnosti, ktoré sú vnímateľné zmyslami. Jej kvalita sa posudzuje z fyzikálneho, chemického, mikrobiologického a biologického hľadiska.
Úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike odoberajú a vyšetrujú v rámci monitoringu pitnej vody vzorky pitnej vody zo spotrebísk všetkých verejných vodovodov pre hromadné zásobovanie v SR (1213 verejných vodovodov, z ktorých je zásobovaných 88,34 % obyvateľov SR) v rozsahu platnej legislatívy vrátane vyšetrenia obsahu vápnika a horčíka. Ročne je to okolo 6000 vzoriek.
V tomto duchu sa od začiatku apríla uskutočnili aj spotrebiteľské testy vody aj na Mariánskom námestí v Žiline. „Svoju vodu, ale aj iné nápoje, ako napríklad balené minerálky, sladené vody a džúsy si môžete prísť dať otestovať aj vy. Prineste na skúšku vodu z vášho vodovodu, ale aj z prírodného zdroja či zo studne,“ pozýva Peter Pekarík (Ochrana spotrebiteľa). Doteraz túto možnosť využili desiatky ľudí. Prezentácia a testovanie sa konajú každú stredu o 17. hodine pod laubňami pri hoteli Grand, v budove č. 15 na najvyššom poschodí alebo individuálne po dohode s pánom Dušanom Kullom (tel. 0903 754 040).
OTESTOVALI AJ SVÄTÝ PRAMEŇ
Na Slovensku máme vo všeobecnosti kvalitnú pitnú vodu. Podľa Petra Pekaríka je vzácne, že Slovensko je na ňu také bohaté a je dobré, že jej ochranu zaradila vláda do Ústavy SR . „Máme vyše 1500 prameňov, medzi nimi aj vzácne minerálne vody ako Korytnica, Santovka, Budiš, Rajec, Salvator či Fatra z Turca. Bohužiaľ, v parlamente majú na stole rakúsku minerálku a vo vlakoch kúpime len českú vodu,“ podotýka.
On sám pochádza z Rajeckej doliny, ktorá je „zásobárňou“ vody pre veľkú časť regiónu. „V Rajci a Rajeckých Tepliciach je termálne kúpalisko, tá istá voda ide cez Višňové a končí v termálnom kúpalisku v Stráňavách. Mal by to byť jeden prameň,“ spresňuje.
Zaujímavé je, že dal testovať vodu vyvierajúcu na pútnickom mieste – v Rajeckej Lesnej. „Podľa veriacich a správcov farnosti obsahuje táto voda horčík a vápnik. Preto tam bola osadená tabuľka, že lieči srdce, kosti a dušu. Aby sa nezavádzala verejnosť, ktorá tu často chodí po vodu s kanistrami, chcel som si dať overiť jej obsah a liečivé účinky,“ objasňuje.
V Rajeckej Lesnej sú najpoužívanejšie dva zdroje – jeden pod Kaplnkou Lurdskej Panny Márie a druhý z pomocného prameňa sv. Františka. Voda z prvého prameňa totiž už nestačila a zachránili ju pre pútnikov tak, že priamo pod kalváriou pod kaplnkou osadili skruže a urobili studňu. Odtiaľ čerpajú vodu do pomocného prameňa. „Obe vody dopadli v testoch dobre. Naozaj obsahujú horčík a vápnik, čiže sú prospešné zdraviu. Je pravda, že kedysi niekto okolité polia hnojil močovkou, a to sa dostalo do spodných vôd, ale to je minulosť. Voda je dnes čistá. Podľa súčasného správcu farnosti v Rajeckej Lesnej ju dávajú na rozbor každé tri mesiace príslušnému Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,“ ubezpečuje na záver Peter Pekarík.