Reč je o vianočnom stromčeku. Ekologicky zmýšľajúci ľudia si často odopierajú voňavú živú jedličku, lebo si myslia, že umelý stromček menej škodí životnému prostrediu.
ŽILINA. Ale aká je pravda? Odpoveďou budete možno zaskočení. Umelý stromček, hoci ho využívate aj zo desať rokov, je škodlivejší ako živý. Ide jednoducho o umelú hmotu, ktorá sa v prírode nerozloží a jeho samotná výroba tiež škodí životnému prostrediu.
Pravdaže, niekto nemá to srdce ísť do hory a vyťať stromček, ktorý mohol krásne rásť dlhé roky. Živé stromčeky, ktoré sa u nás predávajú pred Vianocami, však pochádzajú väčšinou z lesných škôlok a zo zahraničia. Tento rok sú to napríklad stromčeky z Dánska, ktoré boli pestované s cieľom, že sa na nich raz rozsvietia vianočné svetielka.
To, že ekologickejšou alternatívou stále zostáva živý stromček, potvrdzuje aj organizácia Greenpeace Slovensko. „Umelé stromčeky sú väčšinou vyrobené z PVC. Pri ich výrobe a počas životného cyklu vzniká množstvo nebezpečných látok, ktoré kontaminujú životné prostredie. Pri kúpe živého stromčeka treba dbať hlavne na to, aby bol vypestovaný v lesnej škôlke, čiže si u predajcu overte, odkiaľ pochádza, vyhnete sa tak nákupu nelegálne vyrúbaných kusov. Môžete tiež použiť čečinu vo váze alebo stromček zasadený v črepníku, ktorý má navyše tú výhodu, že vám vydrží aj oveľa dlhšie ako len počas obdobia Vianoc a v lete môže zdobiť váš balkón či záhradu,“ odporúčajú.
Ak predsa len preferujete umelý stromček, dajte prednosť takému, ktorý nie je vyrobený z PVC materiálu, ale z alternatívnych materiálov, napríklad z polypropylénu, ktorý je čistejší. Greenpeace tiež dáva do pozornosti novodobé možnosti vizáže vianočného stromčeka, napríklad výrobou z europaliet, konárov, kníh, dreveného rebríka, papiera alebo iného obnoviteľného materiálu.
-vc-, snímka autorka