Nad Snežnicou sa v týchto dňoch nesťahujú len kúdole prachu od odstrelov v neďalekom lome, ale aj mračná nevôle zo strany miestnych obyvateľov. Tí požadujú, aby sa tunajšej ťažbe dala definitívna stopka. Spísali petície.
SNEŽNICA. Najbližší rodinný dom je od lomu, kde sa ťaží už osem rokov, vzdialený len 45 metrov, centrum Snežnice zhruba pol kilometra. Obyvatelia hovoria, že keď sa v lome vykonáva odstrel, okná im rinčia a steny praskajú. Nehovoriac o mračnách prachu, ktoré sa odtiaľ šíria priamo do dediny. „Celý lom je lokalizovaný v úzkom údolí. Podľa knihy, ktorú vydala obec, je tunajšia klíma charakterizovaná údolným prúdením západného smeru s častými inverziami, čiže všetok prach, ktorý sa tu vytvára, je automaticky zanášaný priamo do obce. Zhruba 350 metrov od lomu je škola a máme obavu aj o zdravie našich detí. Čoraz viac domov má praskliny, niektoré sú už radikálne poškodené,“ hovorí obyvateľ Snežnice a iniciátor petície Ľubomír Jaššo.
Banský úrad ich nepodporil, poslanci áno
Obyvatelia začali petíciu spisovať potom, ako sa dozvedeli, že prevádzka v lome, ktorá mala byť podľa platných zmlúv definitívne ukončená na budúci mesiac, bude pravdepodobne predĺžená. Podpisy zbierali na dve petície. V prvej petícii, ktorú zaslali na Obvodný banský úrad v Prievidzi, žiadali o zrušenie ťažby, odstrelov a spracovanie kameňa v Lome Snežnica a v celom údolí Malého Vretna a Brodňanky. Postavilo sa za ňu 582 ľudí. Druhú petíciu s 598 podpismi odovzdali na ministerstvo životného prostredia a žiadali v nej uskutočnenie posudzovania vplyvov na životné prostredie.
„Deviateho júla zorganizoval Obvodný banský úrad v Prievidzi stretnutie, kde petíciu vyhodnotili za bezpredmetnú, nakoľko ich merania boli vyhovujúce a my sme našu petíciu deklarovali len našimi pocitmi. Konanie o Petícii na posudzovanie vplyvov je momentálne prerušené do 15. augusta, keďže si ministerstvo vyžiadalo doplniť niektoré informácie, aby mohlo zaujať stanovisko,“ hovorí Ľubomír Jaššo.
K tejto téme bolo pred 2 týždňami zvolané v obci aj obecné zastupiteľstvo. „Na danom zastupiteľstve poslanci odsúhlasili uznesenie v znení, že obec Snežnica nesúhlasí s výkonom činnosti týkajúcej sa ťažby a spracovania kameňa v Lome Snežnica a zároveň nesúhlasí s trhacími prácami v Lome Snežnica,“ informoval nás o výsledku zastupiteľstva starosta obce Milan Hlavatý.
Definitívny ortieľ však vynesie až povoľovací orgán, ktorým je v tomto prípade banský úrad. Ten však žiadnu žiadosť o predĺženie činnosti lomu zatiaľ nedostal. „Obvodný banský úrad (OBÚ) v Prievidzi do tohto času neeviduje žiadne podanie v tejto veci a ani neprebieha žiadne správne konanie v danej veci,“ uviedol predseda úradu Bohumil Néč.
Hneď vedľa súčasného lomu sa vraj plánuje v budúcnosti otvoriť nový. Malo by sa tam ťažiť údajne nasledujúcich 23 rokov.
Ďalší lom?
Spojili sme sa aj s prevádzkovateľom lomu, ktorý nám potvrdil, že by tu chcel ťažiť ešte nasledujúce dva roky. Aktivitu obyvateľov za zatvorenie lomu však považuje za neopodstatnenú, keďže všetky merania sú v norme. „Samozrejme, že nechceme nikomu škodiť a budeme robiť všetko pre to, aby sme minimalizovali prípadné negatívne dopady. Avšak nedá sa na 100 percent zaručiť, že z lomu sa nebude šíriť prach. Obyvatelia vedia, že na činnosť v lome sa môžu prísť pozrieť aj osobne. Vo všetkom sa im snažíme vychádzať v ústrety,“ povedal Jozef Kondek zo spoločnosti, ktorá lom v Snežnici prevádzkuje. Zároveň podotkol, že aj samá obec z ťažby profituje a až do júna, kedy začali obyvatelia spisovať petíciu, neregistrovali žiadne sťažnosti.
Lom Snežnica však nie je jediná vec, ktorá obyvateľov trápi. Vyzerá to tak, že hneď vedľa sa možno v budúcnosti otvorí nový. „Keď sme dokončili podpisovú petičnú akciu, tak sme s hrôzou zistili, že hneď v susednej parcele tohto lomu sa pripravuje nový lom a to by znamenalo, že z celého krásneho údolia, ktoré tu je, by vznikla mesačná krajina s obrovským dopadom najmä na obyvateľov Brodna,“ hovorí miestny aktivista Ľubomír Jaššo.
Aj keď na internete už možno nájsť rozhodnutie Okresného úradu v Žiline z apríla tohto roka o neposudzovaní vplyvu na životné prostredie v rámci navrhovanej činnosti s názvom Ťažba a úprava stavebného kameňa v lokalite Brodno – Malý Vreten, podľa banského úradu je predčasné považovať otvorenie nového lomu za hotovú vec. „Pri splnení všetkých zákonných podmienok a v zmysle platných právnych predpisov upravujúcich procesné konanie vo veci povolenia výkonu dobývania ložiska nevyhradeného nerastu obvodný banský úrad môže povoliť činnosť, ak o to príslušný subjekt požiada. Zatiaľ sa ale nerozhoduje o ničom,“ reagoval predseda OBÚ v Prievidzi.
Michala Stehlíková
Snímky autorka, archív ĽJ