Mesto chce situáciu riešiť a trhovisko skultúrniť. V budúcnosti má prejsť revitalizáciou a odvážne plány hovoria aj o vybudovaní oddychovej zóny.
Devastačný vzhľad či mnohé sťažnosti a podnety zo strany domácich i zo strany návštevníkov. Koncom októbra minulého roka došlo na zasadnutí mestského zastupiteľstva k schváleniu všeobecne záväzného nariadenia č. 19 z roku 2017. Týmto nariadením sa totiž zmenilo všeobecne záväzné nariadenie č. 10 z roku 2016, ktorým sa určujú podmienky predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach v meste Žilina. „Po nadobudnutí právoplatnosti tohto všeobecne záväzného nariadenia primátor mesta vyzval písomne prevádzkovateľku zrušenej časti starého trhoviska na ukončenie trhového predaja a následný odvoz neestetických starých predajných stolov umiestnených na tomto pozemku,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Barbora Zigová. V súvislosti s nariadením preto nedávno došlo k demontáži a odvozu predajných stolov zo starého trhoviska – konkrétne sa zrušili časti I a IV. Zvyšné časti II a III na trhovisku naďalej zostávajú.
NESPĹŇA ESTETICKÉ KRITÉRIÁ
Stav tradičného starého trhoviska bol terčom kritiky pomerne dlhú dobu a mnohí jeho existencii nepripisovali žiaden význam. Negatívne dojmy zanechávala neupravená plocha dokonca aj u návštevníkov či turistov, ktorí cez ňu prechádzali. Na druhej strane sa však našlo aj množstvo ľudí, ktorí chceli staré trhovisko zachovať a svoj nesúhlas vyslovili dokonca aj prostredníctvom petície. Na potrebu akútne riešiť stav trhoviska uplynulý rok okrem iných upozornili aj členovia Štátneho komorného orchestra z Domu umenia Fatra, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti starého trhoviska. Tí svoj podnet obhájili tým, že počas koncertných vystúpení hostia mnoho zahraničných návštev a trhovisková plocha nepôsobí reprezentatívne. V zápisnici zo zasadnutia poslaneckého výboru z októbra 2017 sa píše: „Väčšina našich poslucháčov, ako aj hostí z domova aj zo zahraničia k nám musia prejsť cez parkovisko a trhovisko, ktoré je v katastrofálnom stave. Parkovisko je len spolovice vyasfaltované a na druhej polovici je štrk a výmole, trhovisko je pozliepané zo starých zničených stánkov, pokrytých všelijakými vlnitými plechmi, traverzami a odpadným materiálom. Vyzerá to ako niekde v slume a nie v historickom centre Žiliny, mnoho našich hostí nás už na to upozornilo,“ tlmočí zápisnica členov, ktorí síce nežiadali trhovisko úplne zrušiť, ale postarať sa oň tak, aby spĺňalo estetické kritériá.
ODDYCHOVÁ ZÓNA V TEJTO ČASTI CHÝBA
Mesto situáciu v súčasnosti podľa hovorkyne monitoruje a aktívne komunikuje aj s prevádzkovateľkou zrušenej časti. V tomto roku sa mesto chystá osloviť aj majiteľov týchto pozemkov a rokovať o ich odkúpení do svojho vlastníctva. Na voľnej ploche by potom mesto chcelo v budúcnosti vybudovať oddychovú zónu, ktorá podľa slov Barbory Zigovej v okolí danej časti mesta momentálne chýba. „V dlhodobých strategických dokumentoch má mesto záujem v tejto časti mestskej pamiatkovej rezervácie vybudovať oddychovú zónu – menší park so zeleňou, lavičkami, stromami a fontánou,“ odprezentovala zámer hovorkyňa mesta.
SPEVNIA PLOCHU A ZMODERNIZUJÚ PREDAJNÉ STOLY
Podľa aktuálnych informácií svitá na lepšie časy aj zachovanej časti trhoviska, ktorá by sa v tomto roku mala zrevitalizovať. Nového šatu sa majú dočkať najmä predajné stoly. „Mesto priebežne komunikuje s prevádzkovateľmi časti starého trhoviska, ktorá zostala zachovaná. Po niekoľkých vzájomných rokovaniach došlo k dohode, že spoločnosť, ktorá ju prevádzkuje, zrealizuje v roku 2018 revitalizáciu svojej časti trhoviska, ktorej súčasťou bude rekonštrukcia spevnenej plochy pod predajnými stolmi a následná výmena predajných stolov za úplne nové, moderné a estetické so zaťahovacími strieškami, ktoré môžu byť v čase priaznivého počasia otvorené,“ priblížila plány mesta Barbora Zigová. Súčasťou obnovy by mala byť podľa nej aj výmena starých predajných stánkov s kvetmi za nové a modernejšie.