Ak zadáte do internetového prehliadača pojem „zoznam dlžníkov“, je veľmi pravdepodobné, že sa vám zobrazí veľké množstvo rôznych webových stránok, ktoré takto označený zoznam vedú. Nemusia to byť len oficiálne webové stránky štátnych orgánov, obcí alebo štátnych inštitúcií, je medzi nimi aj veľký počet rôznych súkromných databáz.
Neexistuje žiadna oficiálna jednotná databáza, ktorá by viedla kompletný zoznam všetkých dlhov fyzických a právnických osôb. Rôzne internetové stránky síce ponúkajú službu spočívajúcu vo vyhľadávaní alebo pravidelnom sledovaní konkrétnej fyzickej alebo právnickej osoby v jednotlivých zoznamoch dlžníkov, táto služba je však spravidla spoplatnená, a teda výhodná skôr pre podnikateľov, ktorí si chcú preveriť solventnosť svojich obchodných partnerov alebo klientov.
Pokiaľ ide o oficiálne zoznamy dlžníkov štátu, štátnych orgánov a organizácií alebo miest a obcí, tieto musíte hľadať na viacerých miestach. Ako sme spomenuli vyššie, neexistuje žiadny oficiálny centralizovaný zoznam všetkých dlžníkov.
Na prvom mieste odporúčame navštíviť internetovú stránku http://www.pohladavkystatu. sk/, ktorú prevádzkuje Ministerstvo financií SR. Ide o centrálny register pohľadávok štátu, ktorý bol vytvorený na základe zákona č. 374/2014 Z. z. o pohľadávkach štátu. V uvedenom informačnom systéme môžete nájsť všetky splatné pohľadávky štátu, ktoré vznikli po 1. januári 2014 konkrétnemu správcovi pohľadávky.
V tomto centrálnom registri sa evidujú fyzické osoby, fyzické osoby – podnikatelia a právnické osoby, voči ktorým má Slovenská republika pohľadávky. Správcami pohľadávok štátu sú správcovia majetku štátu, napr. štátne rozpočtové organizácie, štátne príspevkové organizácie, štátny fond alebo iné právnické osoby, ktorých výnosy z činnosti sú príjmom štátneho rozpočtu. V centrálnom registri však nenájdete dlžníkov, resp. pohľadávky štátu z daní alebo ciel, pohľadávky zdravotných poisťovní ani pohľadávky sociálnej poisťovne. V registri sa neevidujú ani pohľadávky štátu, ktoré sú podľa zákona o pohľadávkach štátu vylúčené z evidencie vzhľadom na ich charakter (napr. pohľadávky štátu, s ktorými súvisia informácie alebo veci, ktoré sú utajovanými skutočnosťami, alebo pri ktorých plnení sa musia použiť osobitné bezpečnostné opatrenia).
Dostať sa k zoznamu dlžníkov na sociálnom alebo zdravotnom poistení či na dani a cle nie je tiež nič zložité. Sociálna poisťovňa zverejňuje svojich dlžníkov na internetovej adrese: http:// www.socpoist.sk/zoznam-dlznikov-emw/487s. Daňový nedoplatok si môžete overiť na internetovej stránke Finančnej správy SR v sekcii informačných zoznamov. Dlh na zdravotnom poistení si zas môžete pozrieť na internetovej stránke konkrétnej zdravotnej poisťovne, ktorej ste boli alebo ste poistencom.
Netreba zabúdať i na to, že správcom dane sú aj obce a mestá, ktoré vykonávajú správu miestnych daní a poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Každá obec alebo mesto si vedie svoj vlastný zoznam dlžníkov a podľa možností ho zverejňuje na svojej internetovej stránke.
Pokiaľ ste už niekedy boli účastníkom súdneho, exekučného alebo konkurzného konania, vznikla vám pravdepodobne povinnosť zaplatiť súdny poplatok, preddavok alebo inú platbu, ktorá vyplýva z rozhodovacej činnosti súdov. Ak ste ich doteraz nezaplatili, je možné, že ste vedení v zozname dlžníkov Ministerstva spravodlivosti SR, ktorý nájdete zverejnený na jeho internetovej stránke.
Ak by ste si chceli zobrať hypotéku alebo spotrebný úver, je veľmi pravdepodobné, že banka si vás bude preverovať aj v tzv. Spoločnom registri bankových informácií (SRBI), ktorý si vytvorili banky na základe zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách. Databáza obsahuje pozitívne aj negatívne údaje o všetkých úverových produktoch poskytnutých klientom účastníckych bánk vrátane ich histórie, a to 5 rokov po ukončení zmluvného vzťahu medzi bankou a klientom.
Byť vedený v zozname dlžníkov, ktorý je prístupný širokej verejnosti, nie je nič príjemné a už vôbec nie v prípade, ak je osoba v takom zozname vedená neoprávnene. Pokiaľ zistíte, že vás v takomto zozname evidujú, je potrebné konať vo veci čo možno najskôr, aby ste sa vyhli prípadným komplikáciám alebo ďalšiemu navyšovaniu dlhu, spojenému s eventuálnym súdnym konaním alebo exekúciou.