Žilina bude ku koncu roka odľahčená o niekoľko ton nelegálneho odpadu. Vedenie mesta totiž požiadalo štát o 29-tisíc eur, ktoré použije na likvidáciu čiernych skládok. Zameria sa hlavne na prímestské časti.
Na bordel pod Estakádou upozornila Gabika zo Žiliny.
ŽILINA. Podľa vedenia mesta vznikne na území Žiliny mesačne 5 nových čiernych skládok, čo je šesťdesiat za rok. Je však isté, že toto číslo je oveľa vyššie, keďže ľudia často zvyknú vyvážať smeti do nových, ešte neznečistených, a teda nemonitorovaných lokalít. Napríklad za posledné 4 mesiace upozornili ľudia na portáli odkazprestarostu.sk až na 8 nových čiernych skládok v rámci Žiliny a okolia. Dva podnety prišli minulý týždeň aj k nám do redakcie. Jedna sťažnosť sa týkala čiernych skládok pri rieke Rajčianka, ďalšia čitateľka nás upozornila na odpudzujúci bordel pod žilinskou estakádou. „Skládka sa nachádza rovno za základnou školou, je to fakt hrôza. Ľudia sa tadiaľ už pomaly boja prechádzať,“ informovala nás Žilinčanka Gabika.
Aj hovorca mesta Pavol Čorba nám potvrdil, že práve pod estakádou monitorujú veľký výskyt čiernych skládok. Keď ich aj zlikvidujú, v dohľadnej dobe tam vzniknú nové. Neporiadni občania radi vyhľadávajú i pobrežia riek, prímestské časti alebo vyvezú odpad ku veľkokapacitným kontajnerom, čo sa napríklad často stáva pri cintoríne v Bánovej.
Aby sa situácia s nelegálnymi skládkami na území Žiliny aspoň trochu upokojila, mesto požiadalo štát začiatkom júla o finančnú dotáciu na ich likvidáciu. „Hoci počet čiernych skládok za posledné štyri roky rapídne klesol, samospráva nemá dostatok financií na ich definitívnu likvidáciu. Aj z toho dôvodu mesto Žilina požiadalo o finančnú dotáciu vo výške 29-tisíc eur Environmentálny fond,“ uviedol Pavol Čorba.
Peniaze použijú na sanáciu skládok najmä v lokalitách Brodno, Budatín, Mojšova Lúčka, Považský Chlmec, Závodie a v centre mesta. Okrem krajšieho prostredia si vedenie mesta sľubuje aj úbytok potkanov. Na likvidáciu nelegálnych skládok využije služby súkromnej spoločnosti, ktorá smeti vyvezie na legálnu skládku odpadov. „Žiadosť o poskytnutie podpory formou dotácie je momentálne v štádiu kontroly. V prípade kladného výsledku musia byť aktivity projektu zrealizované do 30. novembra 2015,“ dodal hovorca mesta.
Do konca roka by teda Žilina mohla byť o niečo čistejšia. Je to však boj s veternými mlynmi. Vedenie mesta preto obyvateľov prosí, že ak sa stanú svedkami nelegálneho vyvážania odpadov, aby o tom neodkladne informovali mestskú políciu na čísle 159.
Michala Stehlíková
Snímky autorka, GM